Mauritius
informacje praktyczne
Mauritius zajmuje powierzchnię ok. 1900 km 2, oddalony jest ponad 2 tys. km
od wschodnich wybrzeży kontynentu afrykańskiego, ok. 800 km od Madagaskaru.
Między zwrotnikiem raka, a równikiem tworzy wraz z Reunion i Rodrigues główną
część Archipelagu Maskaronów. Długość linii brzegowej wynosi 160 km. Cała wyspa
jest wielkim, nieczynnym wulkanem z 24 kraterami w środku. Stolica - Port Louis
(145 tys. mieszkańców). Większe miasta: Rose Hill (100 tys.), Curepipe (79 tys.).
Na urlop można się tu wybrać o każdej porze. Od grudnia do kwietnia trwa gorące tropikalne lato ze średnią
temp. 31 st. C i z opadami. W styczniu i lutym występują czasem cyklony,
które do tej pory nie wyrządziły poważnych szkód. Okres chłodniejszy
trwa od maja do października, wówczas średnia temperatura wewnątrz
wyspy wynosi 22 st. C, na wybrzeżu- ok. 27 st. C. Temperatura wody - ok. 22 st. C.
Urzędowy to angielski, ale powszechnie znany jest francuski. W użyciu są także: kreolski, hindi, urdu. Niemal każdy mieszkaniec mówi 2 lub 3 językami (obecny prezydent posługuje się płynnie aż 5 językami!).
Rupia mauritiańska (1 MUR = 100 centów) jest walutą niewymienialną. Można ją zakupić i sprzedać tylko na terenie wyspy. Zakup rupii możliwy jest na lotnisku, w kantorach hotelowych i w bankach. Banki czynne od 9.30 do 15. Za 100 MUR można kupić ok. 2,5 euro. Banknot o największym nominale to 2000 rupii. W hotelach, w centrach handlowych i większości sklepów akceptowane są karty płatnicze i kredytowe. Sieć bankomatów dobrze rozwinięta.
Napięcie elektryczne wynosi 220 V. W większości hoteli gniazdka są typu angielskiego i przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w adapter. W recepcji hotelowej udostępniane są przejściówki na wtyczki typu europejskiego.
Od listopada do marca różnica czasu wynosi + 3 godziny, a od kwietnia do października + 2 godziny.
Nie są wymagane szczepienia. Nie zanotowano przypadków malarii. Jak w każdym kraju tropikalnym należy bacznie przestrzegać zasad higieny, pić tylko przegotowaną wodę lub wodę mineralną, nosić przewiewne ubrania, kapelusze, czapki, używać kremów z filtrem. Szpitale i przychodnie są na wysokim poziomie.
Tekstylia bawełniane (tutejsze uznawane są za jedne z najlepszych na świecie, na długo zanim w Europie znane było pojęcie „organiczny” - mauritiańska bawełna nie podlegała degradującym środowisko procesom chemicznym powszechnie stosowanym w Azji), doskonałe rumy, przyprawy, cukier trzcinowy, rzeźby bóstw hinduskich, modele statków, rysunki i figurki ptaka dodo (osadnicy wytrzebili ten niepowtarzalny gatunek, nigdy nie udało się go odrodzić, widnieje na godle państwa),biżuteria, perły, diamenty. Sklepy z diamentami łatwo rozpoznać po certyfikatach. Jedno z najsłynniejszych miejsc na zakup diamentów to Adams Duty Free Boutique (czynny od 9 do 16).
Na pobyt turystyczny wiza nie jest potrzebna. Należy mieś paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu i voucher (dostarczamy go wraz z biletem lotniczym). Przepisy celne nie odbiegają od standardowych.
|