LAST MINUTE
22 405 89 65


Seszele

Piaszczyste plaże ocienione palmami kokosowymi, krystaliczna lazurowa woda, rafy koralowe, bezludne wyspy z granitowymi skałami, dziewicza przyroda, największe kokosy świata, wyborna kuchnia, luksusowe i kameralne kompleksy hotelowe oraz niezwykle życzliwi mieszkańcy. Oto Seszele - pozostałość po nieistniejącym kontynencie afroazjatyckim, być może także pozostałość po raju...

Archipelag składa się z ponad stu wysepek (400 km2) rozrzuconych na Oceanie Indyjskim, na północny-wschód od Madagaskaru, 1600 km od wybrzeży Afryki. Sąsiednie państwa to Mauritius, Reunion, Malediwy. Znajdują się tu zarówno górzyste wyspy wulkaniczne, jak i koralowe atole. Tylko 33 wyspy są zamieszkane (ok. 81 tys. ludności), reszta to nadal dziewicze i bezludne raje. Seszele mają łącznie ponad 500 kilometrów linii brzegowej. Położenie, klimat i historia przyczyniły się do powstania jednego z najważniejszych ekosystemów globu. Większość tutejszej roślinności i ptactwa to endemity, czyli okazy niespotykane w żadnym innym regionie świata, objęte ścisłą ochroną. Niektóre z nich nie są jeszcze dokładnie zbadane i opisane przez naukowców.

Niegdyś były to bezludne, nikomu nieznane wysepki. W X wieku odkryli je kupcy arabscy, pięć stuleci później dotarli tu Portugalczycy, potem Brytyjczycy. Tutejsze zatoki były przez ten czas miejscem schronienia dla piratów.

W XVII w. pobliski Mauritius był już zarządzany przez Francuzów, którzy w 1742 r. wysłali tu ekspedycję, 14 lat później zaanektowali archipelag nadając mu nazwę wywodzącą się od francuskiego ministra finansów na dworze króla Ludwika XV - Jeana Moreau de Sechelles. Wyspy wkrótce przestały być bezludne bo przypłynęli tu pierwsi francuscy osadnicy wraz z niewolnikami afrykańskimi do plantacji trzciny cukrowej.

Z czasem przybywali kolejni emigranci. Od 1794 r. zarządzanie Seszelami przejęli Brytyjczycy, oficjalnie potwierdzając to traktatem w 1814 r. Wówczas na archipelag zaczęli przybywać osadnicy z wszystkich stron Imperium Brytyjskiego, przede wszystkim ze wschodniego wybrzeża Afryki i z Indii, a także ludność azjatycka (np. kupcy).



Seszele uzyskały niepodległość w 1975 r.

Efektem bogatej historii kolonialnej i osadnictwa ludności napływowej jest współczesna mieszanka etniczna. Nie dochodzi tu do spięć i walk między poszczególnymi grupami ludności, być może dlatego, że żadna z nich nie poczuwa się do odgrywania najważniejszej, przewodniej roli. Tu nie ma autochtonów, wszyscy są potomkami emigrantów.