LAST MINUTE
22 405 89 65

Tajlandia
Informacje praktyczne


Geografia

Tajlandia leży w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, graniczy z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Birmą na zachodzie. Zachodnie wybrzeże oblewa Morze Andamańskie, wschodnie leży nad Zatoką Tajlandzką, która na wielu mapach widnieje jeszcze jako Syjamska, wszak to dawny Syjam (do 1949 r.). Kraj przypomina swym kształtem głowę słonia i sami Tajowie nierzadko nazywają go właśnie „krainą słonia”. Zresztą słonie odgrywały tu ważną rolę- w gospodarce i obyczajach (np. podczas pielgrzymek), dziś wiele z nich pracuje nie tylko w dżungli ale także dla turystów.
Tajlandia jest krajem nizinnym, widać to wyraźnie w środkowej części kraju, gdzie znajduje się rozległa Nizina Menamu, zaś na północnym wschodzie rozciąga się równia Korat. Północ i zachód usiane są górami porośniętymi dżunglą. Najwyższy szczyt to Doi Inthanon (2595 n.p.m) w prowincji Chiang Mai.
Długość linii brzegowej kraju wynosi ponad 2600 km. Wiele plaż okala liczne wyspy i wysepki zarówno na morzu, jak i zatoce. Południe kraju to mieszanka geograficzna: zatoki, wyspy, plaże, niziny, góry, klify, granitowe i wapienne ostańce. To sprawia, że będziecie Państwo na każdym kroku zauroczeni pejzażem.
Określenie "Thai" oznacza w miejscowym języku - wolny. Tajlandia nigdy nie była skolonizowana, jest dumna ze swych tradycji i z historii. Mieszkańcy darzą szczególnym szacunkiem króla i jego rodzinę.



Waluta

100 THB (bathy) - ok. 3,31 USD.
Popularne karty kredytowe (VISA, MasterCard) są akceptowane przez większość dużych sklepów, w prestiżowych restauracjach i hotelach. W niektórych hotelach wymagany jest depozyt na poczet ewentualnych dodatkowych wydatków. W miejscowościach turystycznych nie ma problemu z bankomatami.



Klimat

Tajlandia leży w strefie klimatu tropikalnego z trzema wyraźnymi porami roku:
– lato od marca do maja;
– pora deszczowa z dużą ilością słońca od czerwca do września;
– pora chłodniejsza od października do lutego (odpowiednik polskiego lipca i sierpnia).

Niektóre wyspy na południu Tajlandii charakteryzują się bardzo ciepłym łagodnym klimatem sprzyjającym wypoczynkowi nawet w czasie pory deszczowej, którą możemy porównać do polskiego ciepłego lata z temperaturami powyżej 30 st. C.
Średnia roczna temperatura wynosi 28 st. C. Najchłodniej jest zwykle w północnej części kraju, najcieplej – na Półwyspie Malajskim. Cechą tropikalnego klimatu Tajlandii są częste, ulewne deszcze, dzięki którym rejon pulsuje wszystkimi odcieniami zieleni i bujną roślinnością.



Wizy i pozwolenia

Przy wjeździe do Tajlandii wymagana jest wiza. Obywatele polscy mają możliwość uzyskania wizy do 15 dni pobytu (wliczając dzień wjazdu i wyjazdu) na niektórych przejściach granicznych, głównie w międzynarodowych portach lotniczych. W tym celu po przylocie należy wypełnić aplikację wizową w języku angielskim, wnieść opłatę za wizę w wysokości 1000 baht (około 25,5 USD), załączyć 1 fotografię (można ją zrobić tylko na lotnisku za 100 baht), a także wykazać się posiadaniem biletu powrotnego. Paszport musi być ważny co najmniej przez okres 6 miesięcy dłużej niż okres ważności wizy.

O wizę turystyczną można się także ubiegać w Ambasadzie Królestwa Tajlandii w Warszawie lub za pośrednictwem naszego biura. Są one wydawane na okres 6 miesięcy. Nie można ich przedłużać. Najlepszym wyjściem jest uzyskanie wizy uprawniającej do czterokrotnego przekraczania granicy, dzięki czemu można odwiedzać także sąsiednie kraje. Proces aplikacyjny należy rozpocząć na minimum 7 dni przed planowaną datą wylotu.

Dokumenty wymagane do uzyskania wizy turystycznej:
- wypełniony formularz wizowy >>>> POBIERZ TUTAJ <<<

- 1 zdjęcie w formacie 3.5 cm x 4.5 cm
- paszport ważny nie mniej niż 6 miesięcy
- opłata za wizę 120 zł + 50 zł za ewentualne pośrednictwo naszego biura



Zdrowie

W Tajlandii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia. Należy jednakże przestrzegać zaostrzonych zasad higieny, jak w każdym kraju tropikalnym, pić wodę tylko butelkowaną. W większych miejscowościach są przychodnie, kliniki, szpitale – zarówno państwowe, jak i prywatne. Te ostatnie cechuje wysoki poziom usług (ceny wyższe niż w Europie).



Przepisy celne

Nie odbiegają one od powszechnie obowiązujących standardów. Za niektóre towary zakupione w czasie pobytu w Tajlandii można uzyskać przy wylocie zwrot podatku VAT (potrzebne zaświadczenie ze sklepu lub galerii). Tajlandia należy do krajów o bardzo surowym ustawodawstwie antynarkotykowym. Posiadanie przy sobie nawet najmniejszych ilości narkotyków grozi poważnymi sankcjami, długoletnim więzieniem. Należy absolutnie wystrzegać się spełniania jakichkolwiek próśb od obcych (przewiezienie paczki, czy nawet niewinnej koperty itp.). Ambasada RP:
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor,
Rama 9 Road, Huaykwang, Bangkok 10310
tel. (+66) 2-645-0367 do 9, fax (+66) 2-645-0365
E-mail: bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl


Konsulat RP w Phuket
Konsul Honorowy, Anuwat Burapachaisri (jęz.: tajski, angielski): Avantika Boutique Hotel, 4/1 Thaweewong Road, Patong, Kathu, Phuket 83150, Tajlandia
tel.: (00-667) 629-28-01-5, fax: (00-667) 629-28-08-9
e-mail: anuwat@mec.co.th